Mrs. oli tässä testissä ESTJ, aiemmin olen tehnyt samankaltaisen testin toisessa kontekstissa ja silloin taisi tuloskin olla toisenlainen. Maailma muuttuu... Mutta kun tätä kuvausta lukee läpi ja sijoittaa ESTJ:n tilalle sanan kotiäiti, niin johan alkaa kuulostaa tutulta.
ESTJ
ESTJ:t pyrkivät ratkomaan ongelmia puolueettomalla lähestymistavalla, ja he osaavat tilanteen niin vaatiessa olla myös tiukkoja. He käyttävät ajatteluaan pääosin ulkoisesti organisoidakseen elämäänsä ja työtänsä, ja he sietävät hyvin huonosti epäjärjestystä, tehottomuutta ja hätäisesti tekemistä. ESTJ:t ovat todennäköisesti käytännöllisiä, systemaattisia ja asiakeskeisiä.
ESTJ:t ovat yleensä erinomaisia organisaattoreita, koska he ymmärtävät käytäntöjen ja järjestelyn merkityksen. He pystyvät viemään läpi tehtäviä, näkemään potentiaaliset ongelmat, antavat vastuita ja hallinnoivat resursseja. He näkevät kokonaisuuden, eivät jätä tilaa virheille ja saavat asiat tehdyksi ajallaan. Kun he huomaavat etteivät asiat toimi, he suunnittelevat ja toimivat korjatakseen tilanteen. Muutoin he toimivat mieluiten hyväksi todetuin keinoin ja käytännöin. Heidän motivaation lähteinä on tehtävät, toiminta ja lopputulema.
Luonteenpiirteitä
aikataulutettu
organisoineet elämänsä
systemaattinen
metodikeskeinen
tekevät lyhyt- ja pitkäaikaisia suunnitelmia
pitävät siitä että asioista päätetään
pyrkivät välttämään viime hetken stressiä
..parhaimmillaan
ESTJ-ihmiset pitävät projektien, toimintojen, toimintamallien ja ihmisten organisoinnista ja toimivat saadakseen asiat tehdyksi. Heillä on selkeät standardit ja uskomukset joiden mukaan he elävät, ja he systemaattisesti pyrkivät noudattamaan näitä, ja odottavat toisilta samaa. He arvostavat osaamista, tehokkuutta ja tuloksia ja osoittavat sen sekä työssään että harrastuksissaan.
ESTJ:t nauttivat vuorovaikutteisuudesta ja toisten kanssa työskentelystä, niin kauan kuin toiset ovat vastuuntuntoisia, pitäytyvät aikataulussa ja suorittavat annetut tehtävät loppuun. He työskentelevät parhaiten tilanteissa, joissa selkeät, tiedostetut ongelmat voidaan ratkaista todistetuin keinoin.
Johtamis-/alaistyyli
Looginen päätöksentekijä, analyyttinen, päättäväinen johtaja. Tekee päätökset periaatteiden ja käytäntöjen perusteella, suuremman vaikutuksen ja käytännön tulosten arvioinnilla. Voi olla melko tiukkaotteinen pannessaan päätöksiään täytäntöön. Tehokkaita toimeenpanemaan käytäntöjä, jos kunnioittavat johtajaansa.
Temperamentti
Kaipaa vastuullisuutta ja ennustettavuutta. Pitää standardinomaisesta toimintamalleista suojellakseen ja ylläpitääkseen olemassa olevaa. Vakavamielinen ja kantaa huolta asioista/ihmisistä. Luottaa menneeseen, perinteeseen ja auktoriteetteihin. Ajattelee asioita niiden verrattavuuden, toistuvuuden kannalta, sekä suhteessa muihin asioihin. Keskittyy toiminnallisuuteen tukeakseen ihmisiä, pitääkseen yllä organisaatioita ja saavuttaakseen tavoitteita. Haluaa turvallisuutta, vakautta ja haluaa kuulua johonkin.
(jarkkosanisalo.net)