Sivu 1/1

Ideoidaanpa joululahja v.2!

Lähetetty: La 24.10.2009 22:05
Kirjoittaja aku506
Tämän viestin ei ole tarkoitus millään tavalla loukata Haaskalinnun hyvää ketjua (Meinasin kirjoittaa kätköä =) vaan heittää ilmaan toinen joululahjaidea. Sain idean tähän Kiven alla oy:n uutuustuotteesta.

Kyseessä olisi "lokikirja" johon voisi merkata kaikki löytämänsä kätköt. Kirjassa tarvisi olla mahdollisuus saada aiemman löytölokkauksensa valmiiksi siihen, koska yli kahtasataa kätköä ei haluaisi kirjoitella yksitellen. Nyt pääsemmekin kahden eri vaihtoehdon pariin.

Varsinainen kirja
  • Kirjamainen, jossa tila jokaiselle löydölle ja lyhyille kommenteille
  • Juokseva numerointi
  • Mahdollisuus tilata uusi kirja jossa numeroinnit alkavat siitä missä ne edellisessä kirjassa loppuvat.
Plussat ja miinukset:

+Siisti

-Kallis
-Hankala toteuttaa


Sitten pääsemmekin toteuttamiskelpoisempaan ideaan:

Itse tulostettava
  • Tulostetaan itse netistä normaalille paperille, ja laitetaan esimerkiksi kansioon.
  • Tila jokaiselle löydölle ja lyhyille kommenteille, sekä juokseva numerointi löytöjen suhteen
Plussat ja miinukset:
+Halpa vaihtoehto
+Toteuttamiskelpoisempi
+Mahdollisuus ottaa juuri niin paljon tai vähän sivuja kun haluaa, sekä tulostaa lisää kun vanhat loppuvat.

-Epäsiistimpi


Ehdotuksia, lisäyksiä, ilmoituksia ongelmista, toteuttamisideoita ja kaikkea muutakin saa (Ja toivotaankin) kirjoittaa tähän ketjuun.

EDIT: Lisämahdollisisuutena ei niin hyvä, mutta helpompi idea: Karsitaan pois aiempien kätköjen tiedot. Tosin tuossa ratkaisussa saisi olla ainakin tulostettavassa mahdollisuus aloittaa numerointi tirtystä kohtaa.

On jo

Lähetetty: Ma 26.10.2009 10:04
Kirjoittaja Tervas