Väriä lokkaukseen?
Lähetetty: Ke 22.02.2012 16:03
Miten lokkaukseen saisi värillistä tekstiä? HTML:llä en ainakaan minä onnistunut. Fontti lihavoituu, muttei vaihda väriä.
ei taida html värikoodit kyllä pelaa lokkauksissa, kuten kätkökuvauksia tehdessä mutta,Geo Teo kirjoitti:Miten lokkaukseen saisi värillistä tekstiä? HTML:llä en ainakaan minä onnistunut. Fontti lihavoituu, muttei vaihda väriä.
haksu tietää pääsääntöisesti kaiken, mutta joskus googlekin on avuksi, esim: http://www.greathides.com/page203.htmlGeo Teo kirjoitti:Mitäköhän pohjaa tuo käyttää? Kun minä en ole asiantuntija näissä asioissa? Onko Haksulla tietoa?
Onko sinulla joku kätkö, johon haluaisit malliksi jonkin hyvin erikoisen noten? Voisin yrittää raapustaa jotain...Geo Teo kirjoitti:Miten lokkaukseen saisi värillistä tekstiä? HTML:llä en ainakaan minä onnistunut. Fontti lihavoituu, muttei vaihda väriä.
Kyllä, omistajaa ajatellen olisi kohteliasta lisätä kikkailut jälkikäteen, jos silloinkaan. Sitten jos käyttää wysiwyg tyyppistä avustusapuria kirjauksessa, niin ei välttämättä helppoa?Tilhet kirjoitti: kätköjen omistajat lukevat loggaukset pääsääntöisesti meilistään, ja meileissä hienot värikkäät loggaukset näyttävät vähemmän hienoilta bbcode-hässäkältä...
Ajattelin yleisesti. Perus värellähän se onnistuu normaalisti. Esim. Red, blue, orange... Mutta sitten HTML värikoodeilla ei taida onnistua? Olen onnistunut väkertämään tuohon http://coord.info/GC3BJ94 jotain pientä. Mainitsin tuossa aiemmin sen sivun, jossa on esimerkkejä HTML väreistä. HTML ei toimi ainakaan täydellisesti nettiloggausta tehdessä, mutta kätkökuvausta tehdessä toimii. Käyttääkö se jotain eri pohjaa, vai mikä on erilaista?arisoft kirjoitti:Geo Teo kirjoitti:Miten lokkaukseen saisi värillistä tekstiä? HTML:llä en ainakaan minä onnistunut. Fontti lihavoituu, muttei vaihda väriä.
Onko sinulla joku kätkö, johon haluaisit malliksi jonkin hyvin erikoisen noten? Voisin yrittää raapustaa jotain...
Eipä se kuvauskaan kovin montaa tagia huoli...TeemuH kirjoitti:Kätkukuvaustakin html-koodilla kirjoitettaessa täytyy geocaching.com:ssa laittaa raksi siihen ruutuun että kuvaus on kirjoitettu html:llä. Uskoisinpa että taustalla tuossa on tietoturva, sillä jos html toimisi täydellisesti lokkauksissa voisi lokkaukseen lisätä ihan mitä tahansa.