barlow39 kirjoitti:Ja laitat loggauskelvottomasta purkista huoltopyyntöilmoituksen, ettei se purkki jää sellaiseksi seuraavallekin kätköilijälle. Muutenkin voisi enemmän käyttää "note"- ilmoituksia ym. kätkön tekijälle tiedoksi purkin kunnosta. Jos sitä jäätynyttä purkkia ei huolleta, menköön sitten arkistoon pois kiusaamasta kätköilijöitä.
...
Toisaalta säätiedotuksessa on puhuttu viikko jo pakkasien tulosta (ja yleensäkin Suomessa on talvi kerran vuodessa...) niin miksi niitä purkkeja ei ole huollettu ja varmistettu, että kaikki ok myös pakkasien alettua?
Tämä on pakko olla trollaus mutta silti vastaan
Kätkön omistajan huoltovastuu tosiaan on laaja. Aina ennen talven alkua sekä talven jokaisen lauhan jakson aikana tulee kierrekorkillisten purkkien (PET-putkilot mukaan lukien) kierteet käydä voitelemassa silikonilla. Talven lumitilannetta ja lämpötilaa tulee myös seurata ja mikäli vähääkään on riski siitä, että purkit tai camot voivat olla jäätyneet täytyy omistajan käydä kuuman veden / liekinheittimen tai muiden apuvälineiden avulla poistamassa esteet loggaukselle.
Kuitenkaan aina ei lumi- ja lämpötilatilanne paljasta todellisuutta joten yleisesti suositellaan että kaiken varalta kaikki kätkönsä kiertää läpi vähintään kaksi kertaa viikossa varmistamassa ettei mikään vain estä loggausta.
Onneksi pari vaihtoehtoa on helpottamaan huoltovastuuta:
- Laittaa kaikki kätkönsä arkistoon
- Pistää varalta kaikille kätköille talvikieltoattribuutti niiden todellisesta talvilöydettävyydestä riippumatta. Näin ei aiheudu laajoja traumoja kätköilijöille jotka menevät kätkölle talvella eivätkä pystykään sitä loggaamaan koska korkki on jäässä.
7.7.2018 jälkeen kirjoittamani viestit olen kirjoittanut yksityishenkilönä ja kätköilijänä "haksu10", en sivustoon liittyvänä taikka sen ylläpitäjänä.
Kyseistä päivämäärää edeltävät viestit voivat olla sivustoon liittyviä ylläpidollisiakin viestejä.