Sivu 1/1
Virstanpylväiden poikkeukset
Lähetetty: Ke 22.04.2015 9:50
Kirjoittaja Etsivä71
Terve!
Yritin lisätä omaan virstanpylväät -listaani kaksi poikkeusta.
Syötin lisäykset ylläpito-sivun syöttökenttään näin:
1399 GC2DPBM
1407 GC27H9B
Kokeilin tehdä lisäyksen ensimmäisen kerran vähän yli vuorokausi sitten ja uudestaan tänään. Syötetyt poikkeukset eivät ilmesty syöttölaatikon alla olevaan listaan eikä tilastokuvat -sivulle. Mikähän menee pieleen? Molemmat kätköt ovat ulkomaan kätköjä (ensimmäiset löytömme Ranskasta ja Italiasta), onkohan sillä merkitystä asiaan?
Re: Virstanpylväiden poikkeukset
Lähetetty: Ke 22.04.2015 9:53
Kirjoittaja Tervas
Olethan lisännyt ulkomaanlöytösi sivustolle?
Re: Virstanpylväiden poikkeukset
Lähetetty: Ke 22.04.2015 14:12
Kirjoittaja Etsivä71
Joo, kyseiset kätköt oli lisätty ulkomaan löytöinä jo paria päivää aiemmin ja näkyivät tilastoissani (löytöjen kokonaislukumäärä ym.) jo normaalisti.
Re: Virstanpylväiden poikkeukset
Lähetetty: Ke 22.04.2015 14:59
Kirjoittaja Tervas
Ei taida virstanpylväissä näkyä, kuin eka ja tasasataluvut.
1
100
200
...
Re: Virstanpylväiden poikkeukset
Lähetetty: Ke 22.04.2015 16:16
Kirjoittaja JyNu
Moro,
haet ehkä sellaista listaa kuin minulla on GC.COM:n profiilisivullani (eli siinä on ensilöytöni kussakin maassa). Se on tehty seuraavasti:
<img src="
http://www.geocache.fi/stat/virsta.php? ... ,4906,4911 border=0>
userid:n paikalle oma id:si tai varmaan pitäisi toimia myös user=Etsivä71
Tuo interval on laitettu riittävän isoksi, jottei sen mukaisia kätköjä tule listalle... eli tuossa yllä siis automaattisesti kuvaan tulee joka 10 000. kätkö, mutta extra-määrtitelyllä on ilmoitettu tuon perussäännön lisäksi listattavat kätköt.
Jos haluat samaan kuvaan sekä normaalit virstanpylväskätköt että ensilöytösi kussakin maassa, niin laita sitten interval=100 ja extra-määrittelyllä annat ne kunkin maan ekat löydöt.
Eli se Haksunaattorin ylläpidon virstanpylväiuden poikkeuslistaus on tarkoitettu vain ilmoittamaan, jos gc.fi:n ymmärtämä kätkön numerojärjestys ei ole jonkun kätkön osalta kohdallaan (esim. LAB-kätköt sotkevat kätköjen numerointia).
Eli jos tuossa ylempänä viittaa esim. kätköön 1399 ja listalle ilmestyy väärä kätkö, niin sellaisessa tapauksessa voi tuolla virtanpylväiden poikkeuslistauksella tehdä juuri kuten olet pyrkinyt tekemään.
Re: Virstanpylväiden poikkeukset
Lähetetty: Ke 22.04.2015 17:54
Kirjoittaja Etsivä71
No nyt onnistui. Kiitos paljon ohjeista JyNu!