Ei yhdistyksiä useinkaan perusteta sen takia, että olemassa olevassa järjestelmässä on varsinaisesti mitään vikaa. Ja mitä tulee kaikkitietävyyteen niin tässä puhutaan niin vain Geokätköily yhdistyksestä joten eiköhän se tietävyys keskity vain siihen juttuun.kapusu kirjoitti:Jonkin verran järjestö jä ja muuta "yhteiskunnallista " toimintaa kokeneena haluan esittää kysymyksen: Mikä nykyisessä systeemissä on vikana? Miksi jotain "kaikkitietävää" yhdistystä ollaan perustamassa jos homma toimii hyvin nyt. Jos oikein osaan ennustaa, "yhdityksen" perustamisen jälkeen se alkaa tehdä sääntöjä ja ne ovat ne ainoat oikeat (+ kerätä rahaa).... Sitten tuleekin se toinen porukka joka ei sulata tuon ensimmäisen toimintaa, joten perustetaa uusi yhdistys...Silloin soppa on valmis..... Mielestäni toiminta on nyt ok, joten miksi jotain yhdistystä tarvitaan ????
Mitä etua sitten yhdistyksestä olisi. No vaikka siis tällä hetkellä kaikki näyttääkin olevan kunnossa niin harrastaja määrän kasvaessa alkaa myös esiintyä lievenilmiöitä. Ja näitä silmällä pitäen näkisin yhdistyksen olevan paikallaan levittämissä sitä oikeaa sanomaan julkisuuteen. Sitten täällä on puhuttu tästä viranomaisten kanssa toimimisesta niin nythän tämä on mennyt vielä aika hyvin näinkin mutta miten jatkossa. Veikkaa että kapuloita tulevan rattaisiin ellei porukka järjestäydy jollain tapaa. Voi olla että ennustekseni menee ihan väärin mutta kyllähän ilmassa on kaikenlaisen kontrollin lisääntyminen.
Tietenkään yhdistys ei pysty mitenkään hooverloimaan harrastusta vain itselleen koska tämähän on klobaalia toimintaa ja vieläpä keskittynyt aika pitkälti yhden ison kansainvälisen tekijän käsiin. Mutta tuonnekin suuntaan järjestäymisessa ei ole ainakaan negatiivisia tekijöitä vaan päinvastoin tuonee jonkin verran enemmän painoarvoa. Niin paljon kuin tämmöisellä kärpäsen kakan kokoisella kikkareella nyt maailmankartalla voi olla.
En tiedä missä yhdistyksissä ole ollut mukana tai seurannut mutta ainakaan niissä missä minä olen ei kerätä rahaa huvin vuoksi vaan kaikki käytetään yhteiseen hyvään.
Tässä nyt voisi tulla mieleen esimerkiksi jonkinlaisen yleisen esitteen painattaminen harrastuksesta ym. vastaavaa tiedottamista.
Ja kun tässä vähän kartoittaa tilannetta muissa maissa niin enpä ole kuullut yhdistyksistä olevan haittaa vaan päinvastoin.