Geomurmelit kirjoitti:Jotkut näkevät julkisuusvastaiset mielipiteet siten, että kätköilijäyhteisöstä halutaan tehdä pienen joukon suljettu sisäpiiri. Kyse ei ole siitä, toki harrastus on kaikille vapaa. Itse koen "perinteisen suusta suuhun" -menetelmän ja tiedon leviämisen edes jossakin määrin hallitusti parempana kuin täysin hallitsemattoman laajan mediajulkisuuden.
Täh? "Toki harrastus on kaikille vapaa", mutta sitä ei saa silti tiedottaa, kuin "suusta suuhun" eli tehdään valintaa jollain mutu-periaatteella. Uudet kätköthän voisi myös tiedottaa suusta-suuhun
Kirjoitapa Googleen sana geokätkö (tai vaikka pelkkä ge), niin montakos sivua saat? (geocaching 5,8milj hakutulosta) Onko tämä google- tai netti-julkisuus sitten hallittua? Eiköhän aika iso osa hae netistä tietoa. Mitä tämä "hallitsematon laaja mediajulkisuus" tarkoittaa tällä hetkellä käytännössä? Ai niin, kun Suomen Ladun edustaja meni puhumaan televisioon
Miksiköhän tämäkin keskustelu näkyy myös kirjautumattomille? Tai kätkökuvaukset?
Jos ette ole huomanneet otsikkoa: "Kantahämäläiset kätköilijät HUOMIO!", niin nyt kiireesti kaikki vanhat parrat ilmoittautumaan televisio/radio-ohjelmaan kertomaan sinne oikeaa geokätköilyä, niin voitte korjata Suomen Ladun edustajan virheelliset tiedot ja esittää vähän niitä kauniita periaatteitanne pienestä yhteisöstä. Tuossakin ohjelmassa kerrottiin kätköjen piilotuksen idean olevan mm. "hienon luontokohteen esittelyn" ja lapsen annettiin kokea aarteen löytäminen (vanhemman opastuksella).
Teoreettisesti tietysti voidaan ajatella, että harrastus on kuin verkostomarkkinointi tai pyramidihuijaus, eli jossain vaiheessa maapallon asukkaat loppuvat kesken ja joskus maapallo on täysi purkkeja 161m välein.
Aina mukaan mahtuu tietty prosentti joko tahallisesti tai tahtomattaan sääntöjen rajamailla (ja vähän ylikin) kulkevia. Eli jälleen: opastamalla oikeisiin asioihin, ei syyttelemällä...
Itse olen nyt töissä kertonut yhden päivän aikana harrastuksesta n. 15 ihmiselle. Kaikki olivat sitä mieltä, että harrastuksessa on jotain järkeä, kun pysytään periaatteessa: "kätkö osoittaa jotain kohdetta, joka on kokemisen arvoinen". Kenestäkään heistä ei varmaan tulisi "ylipurkittajia" tai kätkörikkojia. Eikä mielessäni ollut kertaakaan, että jollekin jättäisin kertomatta eli tekisin jotain ihme valintaa. Suurin osa heistä kuitenkin unohtaa asian välittömästi.
Jossain säikeessä oli ihan samoja asioita kuin jästikaverini kommentti "Miksi joka paikkaan pitää viedä purkki. Nykyaikana loggaukset voisi tehdä esim. kuvatiedostolla. Ja toinen: eikös ne nähtävyydet ole löydettävissä vaikka matkaoppaista. Kätköttäkää niitä paikkoja, mitä ei missään yleisesti mainita".