Kätkössä väärät koordinaatit
Kätkössä väärät koordinaatit
julkaisin uuden kätkö sarjan ja huomasin että laitoin vahingossa yhteen kätköön väärät koordinaatit,miten korjaan asian kun kätköjä ei ole vielä julkaistu.
Merkkaat vain kätkön tiedoissa rastin pois kohdasta "Yes, this listing is active (For new listings, if you want to work on this listing before it is reviewed, uncheck this box. Reviewers will only see the listing in the queue when it is checked.)".
Tällöin hyväksyjät eivät julkaise kätköä ennen kuin olet ehtinyt korjata koordinaatit ja laittanut taas rastin ko. kohtaan.
Jos kätkö on ehditty julkaista, voit disabloida kätkön väliaikaisesti korjaustoimenpiteiden ajaksi.
Kysy vaan rohkeasti lisää, jos tarvitset tarkennusta. Yleensäkin kannattaa kysyä jos jokin asia tuntuu epäselvältä. Tyhmiä kysymyksiä ei olekaan
Tällöin hyväksyjät eivät julkaise kätköä ennen kuin olet ehtinyt korjata koordinaatit ja laittanut taas rastin ko. kohtaan.
Jos kätkö on ehditty julkaista, voit disabloida kätkön väliaikaisesti korjaustoimenpiteiden ajaksi.
Kysy vaan rohkeasti lisää, jos tarvitset tarkennusta. Yleensäkin kannattaa kysyä jos jokin asia tuntuu epäselvältä. Tyhmiä kysymyksiä ei olekaan
- Haaskalintu
- Viestit: 950
- Liittynyt: Pe 26.01.2007 15:06
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Ei hätää! Oikeassa reunassa on "edit listing". Klikkaa sitä ja editoi niin paljon kuin sielu sietää.
Kätkökuvausta voi myös editoida julkaisun jälkeen, mutta koordinaattien muuttaminen on tehtävä "log your visit" painikkeen takaa. Valitse tällöin "update coordinates." Voit muuttaa maksimissaan 160m kerralla koordinaatteja.
Mutta kuten sanottu, tässä vaiheessa "edit listing". Ja onnea uudelle käekölle!
Kätkökuvausta voi myös editoida julkaisun jälkeen, mutta koordinaattien muuttaminen on tehtävä "log your visit" painikkeen takaa. Valitse tällöin "update coordinates." Voit muuttaa maksimissaan 160m kerralla koordinaatteja.
Mutta kuten sanottu, tässä vaiheessa "edit listing". Ja onnea uudelle käekölle!
- Haaskalintu
- Viestit: 950
- Liittynyt: Pe 26.01.2007 15:06
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Jos kysymyksessä on vain parin numeron korjaus, mikä kestää 2min, tuota rastia ei mielestäni tarvitse ruveta remplaamaan.Jarom kirjoitti:Merkkaat vain kätkön tiedoissa rastin pois kohdasta "Yes, this listing is active (For new listings, if you want to work on this listing before it is reviewed, uncheck this box. Reviewers will only see the listing in the queue when it is checked.)".
Tällöin hyväksyjät eivät julkaise kätköä ennen kuin olet ehtinyt korjata koordinaatit ja laittanut taas rastin ko. kohtaan.
Thymallus thymallus julkaisee kätkökä 2-3 päivän välein 19-21 välisenä aikana, niatpac nagrom harvemmin ja ennalta-arvaamattomampina kellonaikoina. (mitä, minäkö FTF-friikki????)
Millainen paita?lpohjala kirjoitti:Myydään irtopaita CAPSIEN käytöstä!
PekkaR => Pekan geokätköilysivu
Minulla on kaksi kätköä, jotka on jo julkaistu.
Yleensä teen niin että kirjaan kätkön koneelle, laitan koordinaatit koneelta GPS:sään. Niin nytkin.
Seuraavana päivänä menen tekemälleni kätkölle GPS:llä.
Nyt minulle tulikin este enkä päässytkään seuraavana päivänä lähtemään. Eilen olin töissä ja tänä aamuna lähdin kätköille.
Autopaikalle mennessäni tajusin heti mitä on tapahtunut.
Olin kirjannut koneelle autopaikan ja kätkön koordinaatit osittain ristiin.
Nyt en saa niitä korjattua.
Auttaisiko joku ystävällisesti minua !!
Laitoin jo päivällä TT:lle spostia, mutta virhe on edelleen jäljellä ja ymmärrän kyllä että ei kukaan kokopäivää päivystä tällaisten tyhmyreiden tekemisiä.
Korjaisin itse jos osaisin tai voisin. Voisinko ja miten ??
Yleensä teen niin että kirjaan kätkön koneelle, laitan koordinaatit koneelta GPS:sään. Niin nytkin.
Seuraavana päivänä menen tekemälleni kätkölle GPS:llä.
Nyt minulle tulikin este enkä päässytkään seuraavana päivänä lähtemään. Eilen olin töissä ja tänä aamuna lähdin kätköille.
Autopaikalle mennessäni tajusin heti mitä on tapahtunut.
Olin kirjannut koneelle autopaikan ja kätkön koordinaatit osittain ristiin.
Nyt en saa niitä korjattua.
Auttaisiko joku ystävällisesti minua !!
Laitoin jo päivällä TT:lle spostia, mutta virhe on edelleen jäljellä ja ymmärrän kyllä että ei kukaan kokopäivää päivystä tällaisten tyhmyreiden tekemisiä.
Korjaisin itse jos osaisin tai voisin. Voisinko ja miten ??
Kätkön hyllytys on ensimmäinen toimi, etteivät etsijät turhaan haahuile väärässä paikassa. Piilottaja ei pääse muuttamaan jemman koordinaatteja kuin 0,1 mailia, suuremmat muutokset ovat kätkötarkastajien hommia. Lähetä viesti myös Finnish Geocache Reviewer III:lle (finnishgeocacherevieweriii@gmail.com). Katotaan, saattaa onnistua vielä huomenna aamupäivällä tai sitten heti joulun jälkeen.
PekkaR => Pekan geokätköilysivu