piavee kirjoitti:Heippa vaan!
Kysyn taas (tyhmiä). Tuli puheeksi Megaan osallistuminen ja sen loggaaminen.
Mille päivälle monipäiväisen tapahtuman loggaus tehdään? Aloituspäivälle, itse valitulle päivälle vai ehkä
jokaiselle sellaiselle päivälle, kun paikalla on ollut?
Kiitos taas jo etukäteen!
Ytimekäs vastaus tapahtumajärjestäjien suunnalta: Sellaiselle päivälle, jolloin olet osallistunut.
Jos olet osallistunut monena päivänä, valinta on sinun. Monet varmaan loggaavat sunnuntaina, että saisi kolme eri tyypin miittiä yhdelle päivälle. Mutta se toki edellyttää kolmen eri tyypin miittiin osallistumista sunnuntaina
Sunnuntain Mega CITO 2011:n kohdalla ei olisi mahdollistakaan, mutta myöskään Megamob 2011:n kohdalla ei tule tapahtumaan niin, että se jälkikäteen muuttuisi Megaksi. Osallistujia molempiinkin voi hyvin tulla yli mega-määritelmän eli 500 henkilöä, mutta näitä "pää-megan" ympärille tulevia "sivumegoja" ei Groundspeak jälkikäteen muuta Megoiksi.
Mainittuun pää-megaan osallistuu yli 1500 kätköilijää ympäri maailmaa. Tänä vuonna se on maailman neljänneksi tai viidenneksi suurin geomiitti. Ja ainakin se on kaikkien aikojen pohjoisin megamiitti!
Milka Sunell
Geoliikkujat