En kritisoi, vapaaehtoistyö on vapaaehtoistyötä ja arvostan kovasti.
Miten jos on joku Cito tms, niin saako sellaisessa toivoa ajankohtaa? Vai tuleeko se suoraan jo kätkötyypistä? En ole koskaan järjestänyt, mutta mielenkiinnosta.
Cito
-
- Viestit: 294
- Liittynyt: Ma 22.12.2008 18:18
Re: Toiveet julkaisuajankohdista
Ei siinäkään saa toivoa julkaisun ajankohtaa (millä tarkoitetaan nyt siis sitä, milloin kätkö julkaistaan ja tulee siten muille näkyväksi). Kaikissa eventtityypeissä on aina päivämäärä ja kellonaika, milloin eventti on ja sen saa toki itse määrittää, kunhan pituus on vähintään puoli tuntia ja kätkö on julkaisujonossa viimeistään kaksi viikkoa ennen tapahtumaa.MiniJarva kirjoitti:En kritisoi, vapaaehtoistyö on vapaaehtoistyötä ja arvostan kovasti.
Miten jos on joku Cito tms, niin saako sellaisessa toivoa ajankohtaa? Vai tuleeko se suoraan jo kätkötyypistä? En ole koskaan järjestänyt, mutta mielenkiinnosta.
Cito
Sanoin huonosti.Black_Island kirjoitti:Ei siinäkään saa toivoa julkaisun ajankohtaa (millä tarkoitetaan nyt siis sitä, milloin kätkö julkaistaan ja tulee siten muille näkyväksi). Kaikissa eventtityypeissä on aina päivämäärä ja kellonaika, milloin eventti on ja sen saa toki itse määrittää, kunhan pituus on vähintään puoli tuntia ja kätkö on julkaisujonossa viimeistään kaksi viikkoa ennen tapahtumaa.MiniJarva kirjoitti:En kritisoi, vapaaehtoistyö on vapaaehtoistyötä ja arvostan kovasti.
Miten jos on joku Cito tms, niin saako sellaisessa toivoa ajankohtaa? Vai tuleeko se suoraan jo kätkötyypistä? En ole koskaan järjestänyt, mutta mielenkiinnosta.
Tarkoitin että CITOssa julkaistavan kätkön julkaisua. Käsittääkseni käytäntö on että CITOn jälkeen julkaistaan kätkö, jonka sitten kävijät lokkaavat.
Re: Toiveet julkaisuajankohdista
Citojen ideaan (ja nimenkin "Cache In" -osaan) tosiaan kuuluu se, että siivoustalkoisiin osallistuneet piilottavat paikalle uuden kätkön kertomaan siivoamisurakasta. Mutta tuskinpa sen osalta tarvitsee julkaisuaikataulua kummemmin pyytää. Kätköhän on valmis laitettavaksi julkaisujonoon vasta siivousmiitin jälkeen, kun purkkikin on paikallaan, naatit mitattu ja kuvaus laadittu yms yms.MiniJarva kirjoitti:Tarkoitin että CITOssa julkaistavan kätkön julkaisua. Käsittääkseni käytäntö on että CITOn jälkeen julkaistaan kätkö, jonka sitten kävijät lokkaavat.
Tavoitteena ei siis ole se, että kätkö julkaistaisiin Citon aikana, vaan se piilotetaan osana sitä ja julkaistaan joskus tapahtuman jälkeen, milloin nyt tarkastaja katsoo kaiken olevan kunnossa.
(Usein siivouskohde saattaa tosin olla sillä tavoin kiinnostava, että sinne on joku toinen jo kauankin aikaisemmin tehnyt kätkön, eikä muistokätkö mahdu paikalle. Siitä voi sitten omia mutkiaan tulla julkaisuprosessissa. Ja toisaalta siihen taas sitten liittyy omia sovinnaistapojaan, miten siivoamiseen ja purkin piilottamiseenkin osallistuneet kirjaavat myös purkin löydetyksi, mutta se ei tähän lankaan enää kuulu.)
Re: Toiveet julkaisuajankohdista
Ooteko muuten koskaan miettineet, että se on cache in trash out eli ensin kätkö, sitten roska. TOCI olikin paljon hienommin.