GeoCalcing
Re: GeoCalcing
Tämmöistä korvaavaa palvelua on nyt viime päivinä tullut raapusteltua...
http://xiit.dy.fi/gc/
Ilmoitelkaahan jos löytyy jotain korjattavaa.
http://xiit.dy.fi/gc/
Ilmoitelkaahan jos löytyy jotain korjattavaa.
Re: GeoCalcing
Hyvältä näyttää Hienoa että ___MIKKI___ laittoi koodin jakoon ja saatiin uusi kehittäjä tälle. Eipä tarvitse rueta uusia juttuja opettelemaan, kun tuttu geocalcing edelleen voimissaan.
EDIT: Okei En tosiaan ymmärrä sen enemmän koodeista, ajattelin vaan että vanhalta pohjalta lähdetty. Mutta pitää testailla myöhemmin lisää ja laitella kommenttia jos tulee kummallisuuksia vastaan
EDIT: Okei En tosiaan ymmärrä sen enemmän koodeista, ajattelin vaan että vanhalta pohjalta lähdetty. Mutta pitää testailla myöhemmin lisää ja laitella kommenttia jos tulee kummallisuuksia vastaan
Viimeksi muokannut salappa, Su 17.08.2014 16:26. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Re: GeoCalcing
Hänen koodi vaan jäi käyttämättä ja tuli naputeltua omat koodit. Eli ulkoasun vaan silmämääräisesti rosmosin...salappa kirjoitti:Hyvältä näyttää Hienoa että ___MIKKI___ laittoi koodin jakoon ja saatiin uusi kehittäjä tälle. Eipä tarvitse rueta uusia juttuja opettelemaan, kun tuttu geocalcing edelleen voimissaan.
Varoituksen sana sitten jos joku käy vilkaisemassa niitä minun koodeja, että ovat tökeröä ja kommentoimatonta sekamelskaa!
Re: GeoCalcing
Hienoa!
Erityisesti tykkäsin isosta kartasta ja m/km -valintamahdollisuudesta.
Erityisesti tykkäsin isosta kartasta ja m/km -valintamahdollisuudesta.
Re: GeoCalcing
On tullut muutettua yhtä jos toista, eli piirrettävät viivat menevät nyt "oikeaa" reittiä, eikä suorana viivana, kuten alkuperäinen GeoCalcing ne näyttää.
Pienessä mittakaavassa asiassa ei saata hirveästi eroa olla, mutta mitä isompi mittakaava, niin taitaa olla sitä isompi erokin...
Toivottavasti nykyisiä mysteerejä ei ole paljoa, mitkä on rakennettu noiden suorien viivojen (leikkauspisteiden tms) perusteella. Viivojen alku- ja loppupisteet siis ovat kuitenkin molemmissa oikein!
Tässä vielä pari kuvaa, missä näkyy erot... alkuperäinen GeoCalcing ja oma viritelmäni GeoCalcing². Keskipiste muodostuu omassani automaattisesti ja tuonne alkuperäiseen syötin ihan pisteenä, jonka olin laskenut GeoCache Calculator (GCC) -ohjelmalla.
Vincentyn metodit tuli myös vaihdettua erääseen toiseen, eli: http://geographiclib.sourceforge.net/sc ... -calc.html
Käytännössä tällä ei saata olla paljoakaan eroa.
"Use clicked" napit ottavat jatkossa tarkimmalla mahdollisella tavalla sen klikatun kohdan kartalta, eli niillä koordinaateilla, mitkä googlen systeemit antaa. Aikaisemminhan siihen tuli tämä tuttu muoto "N 60 12.345, E 025 67.890", mutta tuo kun on vähemmän tarkka muoto, niin tuo ei välttämättä osoita aivan siihen kohtaan, mihin klikkasit. Toki siinä alempana korkeustason vieressä näkyy tuossa tutussakin muodossa se klikattu kohde.
Semmoinen lisäys tuli myös tehtyä Circles -välilehdelle, että kun kartalla on vähintään 2 ympyrää ja/tai viivaa, niin siellä näkyy valmiiksi muodostettu linkki Ympyröimiskoneen sivulle!
Pienessä mittakaavassa asiassa ei saata hirveästi eroa olla, mutta mitä isompi mittakaava, niin taitaa olla sitä isompi erokin...
Toivottavasti nykyisiä mysteerejä ei ole paljoa, mitkä on rakennettu noiden suorien viivojen (leikkauspisteiden tms) perusteella. Viivojen alku- ja loppupisteet siis ovat kuitenkin molemmissa oikein!
Tässä vielä pari kuvaa, missä näkyy erot... alkuperäinen GeoCalcing ja oma viritelmäni GeoCalcing². Keskipiste muodostuu omassani automaattisesti ja tuonne alkuperäiseen syötin ihan pisteenä, jonka olin laskenut GeoCache Calculator (GCC) -ohjelmalla.
Vincentyn metodit tuli myös vaihdettua erääseen toiseen, eli: http://geographiclib.sourceforge.net/sc ... -calc.html
Käytännössä tällä ei saata olla paljoakaan eroa.
"Use clicked" napit ottavat jatkossa tarkimmalla mahdollisella tavalla sen klikatun kohdan kartalta, eli niillä koordinaateilla, mitkä googlen systeemit antaa. Aikaisemminhan siihen tuli tämä tuttu muoto "N 60 12.345, E 025 67.890", mutta tuo kun on vähemmän tarkka muoto, niin tuo ei välttämättä osoita aivan siihen kohtaan, mihin klikkasit. Toki siinä alempana korkeustason vieressä näkyy tuossa tutussakin muodossa se klikattu kohde.
Semmoinen lisäys tuli myös tehtyä Circles -välilehdelle, että kun kartalla on vähintään 2 ympyrää ja/tai viivaa, niin siellä näkyy valmiiksi muodostettu linkki Ympyröimiskoneen sivulle!
Re: GeoCalcing
Laitanpa tämän kyselyn tänne kun täällä on puhuttu GeoCalcingin toiminnan loppumisesta.
Miten ympyröijä http://fba.evvk.com/geo/ympyra, minulla ei ole tänään toiminut - ilmoittelee vain "not found".
Tutustuin aiemmin ketjussa mainittuun calcin korvaajaan
http://xiit.dy.fi/gc/
saako tuolla laskettua tietyn matkan ja suunnan yhdestä pisteestä. Itse en nyt heti löytänyt miten se tehtäisiin.
Miten ympyröijä http://fba.evvk.com/geo/ympyra, minulla ei ole tänään toiminut - ilmoittelee vain "not found".
Tutustuin aiemmin ketjussa mainittuun calcin korvaajaan
http://xiit.dy.fi/gc/
saako tuolla laskettua tietyn matkan ja suunnan yhdestä pisteestä. Itse en nyt heti löytänyt miten se tehtäisiin.
Re: GeoCalcing
Pisteen haku matkan ja suunnan perusteella onnistuu Projection-välilehdeltä:
Point-kohtaan alkupisteen koordinaatit, Distanceen matka ja Bearingiin astemäärä eli suunta.
Point-kohtaan alkupisteen koordinaatit, Distanceen matka ja Bearingiin astemäärä eli suunta.
Re: GeoCalcing
Otinpa toistaseks tuon Ympyröijän/Ympyröimiskoneen automaattisen linkin muodostajan pois käytöstä, jos vaikka on ylikuormittunut (ja poistettu) minun sivun takia...
Uusi ominaisuus myös hetki sitten lisätty, eli Circles välilehdellä voi ladata geokätköjä kartalle .gpx tiedostosta, jos joku nyt tuommoista ominaisuutta tarttee.
Mainittava vielä, että .gpx tiedosto ei välity siinä ladatessa internettiin ollenkaan vaan käyttäjien selaimet itse prosessoi sen datan ja voi mennä selain hetkeksi jumiinki jos ison .gpx meinaa ladata.
Uusi ominaisuus myös hetki sitten lisätty, eli Circles välilehdellä voi ladata geokätköjä kartalle .gpx tiedostosta, jos joku nyt tuommoista ominaisuutta tarttee.
Mainittava vielä, että .gpx tiedosto ei välity siinä ladatessa internettiin ollenkaan vaan käyttäjien selaimet itse prosessoi sen datan ja voi mennä selain hetkeksi jumiinki jos ison .gpx meinaa ladata.
Re: GeoCalcing
Nyt kun tuolla GeoCalcing²:ssa on vähän aikaa ollut myös tuo kartan keskipiste, niin ehkä joillakin on tullut mieleen, että tarvitsisi lisätä [Use center] napit lomakkeisiin. Alla ainakin väliaikainen ratkaisu tähän ja myös pari muutakin enemmän tai vähemmän turhaa piilo-ominaisuutta selitettynä.
Saat vaihdettua [Use clicked] napin [Use center] napiksi klikkaamalla tuosta "Center:" kohdasta ja vastaavasti takaisin tuosta "Clicked:" kohdasta. Jos tarvitset hetkellisesti enemmän näkyvää karttaa tms, niin saat litistettyä tuon lomakkeen klikkaamalla uudestaan jo avoimena olevaa välilehden otsikkoa. Saat myös tarvittaessa siirrettyä tuota lomaketta kun nappaat hiirellä kiinni tuosta punaisen rinkulan kohdalta ja vedät sen vaan haluttuun kohtaan.
Saat vaihdettua [Use clicked] napin [Use center] napiksi klikkaamalla tuosta "Center:" kohdasta ja vastaavasti takaisin tuosta "Clicked:" kohdasta. Jos tarvitset hetkellisesti enemmän näkyvää karttaa tms, niin saat litistettyä tuon lomakkeen klikkaamalla uudestaan jo avoimena olevaa välilehden otsikkoa. Saat myös tarvittaessa siirrettyä tuota lomaketta kun nappaat hiirellä kiinni tuosta punaisen rinkulan kohdalta ja vedät sen vaan haluttuun kohtaan.
Re: GeoCalcing
Mahtavaa! iso kiitos näistä sanoo oikein tyytyväinen käyttäjä.
Vielä kun sais välimatkamittauksen
Vielä kun sais välimatkamittauksen
Re: GeoCalcing
Kiitokset käyttökelpoisesta työkalusta, viikottain käytössä!
..ja mulle riittää mainiosti tuo 4-klikkauksen matkanmittaus!
..ja mulle riittää mainiosti tuo 4-klikkauksen matkanmittaus!
Re: GeoCalcing
Toivottavasti palaa, loistavaa työkalu kun on.
EDIT: ilmeisesti joku tilapäinen hikka, nyt kukkuu taas...
Re: GeoCalcing
cliqS kirjoitti:http://xiit.dy.fi/gc/ antaa nyt timeout
Toivottavasti palaa, loistavaa työkalu kun on.
EDIT: ilmeisesti joku tilapäinen hikka, nyt kukkuu taas...
Mirrori: https://zuge.kapsi.fi/gc/
Re: GeoCalcing
Moicca
Luin tässä teidän kirjoituksii. Ja mietin että kuinka saan tän ohjelman ladattuu.
Terv: Jarmo
Luin tässä teidän kirjoituksii. Ja mietin että kuinka saan tän ohjelman ladattuu.
Terv: Jarmo
Re: GeoCalcing
Se on online työkalu.
Re: GeoCalcing
Hieman on tullut kesän aikana raapusteltua lisää sotkuista ja epäloogista koodia..zuge kirjoitti:Mirrori: https://zuge.kapsi.fi/gc/
Eli tuotos on nyt jo muutaman päivän ollut nähtävillä tuossa yllä näkyvässä mirror -osoitteessa.
Jossain vaiheessa myös tarkoitus laittaa alkuperäisessäkin osoitteessa tuo käyttöön, siis jos ei nyt ihan mahrotonta kapinointia ilmene.
Re: GeoCalcing
Loistavaa!:-)))
Etenkin kun Ympyröijä on takkuillut viime aikoina ja pitänyt etsiä ulkomaalaisia viritelmiä.
Etenkin kun Ympyröijä on takkuillut viime aikoina ja pitänyt etsiä ulkomaalaisia viritelmiä.
Re: GeoCalcing
Zugen kalkulaattori on kyllä Yxi Paras Cätcöilijäin Tawara!zuge kirjoitti:Hieman on tullut kesän aikana raapusteltua lisää sotkuista ja epäloogista koodia..zuge kirjoitti:Mirrori: https://zuge.kapsi.fi/gc/
Eli tuotos on nyt jo muutaman päivän ollut nähtävillä tuossa yllä näkyvässä mirror -osoitteessa.
Jossain vaiheessa myös tarkoitus laittaa alkuperäisessäkin osoitteessa tuo käyttöön, siis jos ei nyt ihan mahrotonta kapinointia ilmene.
Viime aikoina vain jostain syystä ei ole maastokartat ja ilmakuvat latautuneet, mistähän kiikastaa?
Re: GeoCalcing
On tullut huomattua sama ja myös Locus -ohjelmaa käyttäessä Kapsin karttatiilet latautuneet huononlaisesti.Zergei kirjoitti:Viime aikoina vain jostain syystä ei ole maastokartat ja ilmakuvat latautuneet, mistähän kiikastaa?
Taitaapi olla Kapsilla jotain ongelmia siis, kun tämmöisiä näkyy pukkaavan: